Kızıl Ölümün Maskesi, Kuzgun, Gammaz Yürek, Morgue Sokağı Cinayeti gibi kasvetli, karanlık ve gizemli öykülere imza atan Edgar Allan Poe, alkolik ve kumarbaz olduğu için zamanında çevresi tarafından hep dışlanmıştı. Ancak, yaşarken “İstenmeyen” Amerikalı edebiyatçının adı, öldükten sonra birçok binaya, sokağa, caddeye verildi.

Edgar Allan Poe Müzesi | Richmond, Virginia

 Edgar Allan Poe Müzesi |Richmond, Virginia

Poe hayatının çeşitli dönemlerinde Richmond, Virginia’da yaşadı. Kötü ünü nedeniyle Richmond’da yaşadığı evlerin korunması mümkün olmadı ama 1922 yılında eserlerini sevenlerin girişimleriyle Por Müzesi kuruldu. Kurucular onunla ilgili olan birçok eşya ve parçayı topladı. Bunlar içinde mobilyalar, elyazmaları, kıyafetler, mektuplar hatta ölümünden sonra farklı yerlerden toplanan saç telleri ve bir bagajda bulunan çorapları gibi eşyalar mevcut.

Edgar Allan Poe Meydanı | Boston, Massachusetts

 Edgar Allan Poe Meydanı | Boston, Massachusetts

Poe’nun doğduğu yerin yakınındaki meydana onun adı verildi.

Kuzgun Odası | Charlottesville, Virginia

Kuzgun Odası | Charlottesville, Virginia

Daha önce Batı Aralığı olan yer şimdi “Kuzgun Odası” olarak biliniyor. Bu küçük oda ,1924’te Poe’nun yaşadığı dönemdeki haline döndürüldü. Odada, Poe’nun kanepesi, yazı masası ve penceresi eşiğinde doldurulmuş bir kuzgun bulunuyor. Ziyaretçiler odayı cam kapı ardından görebiliyor ve Poe’nun yaşamı ile ilgili sesli ekranı dinleyebiliyor.

 

Edgar Allan Poe Ulusal Tarihi Binası | Philadelphia

Edgar Allan Poe Ulusal Tarihi Binası | Philadelphia

The Historic Site Poe’nun Philadelphia’da yaşadığı evler arasında günümüze ulaşan tek evdir. 1933’te Poe’nun coşkulu bir hayranı evi yeniledi ve müze olarak açtı. Vasiyetnamesinde mülkü Philadelphia şehrine bıraktı.1843-44 yılları arasında eşi ve kayınvalidesi ile yaşadığı bu evde “Altın Böcek” ve “Gammaz Yürek” eserlerini kaleme almış.

Poe Kulübesi| The Bronx, New York

Poe Kulübesi| The Bronx, New York

Poe’nun eşi Virginia’nın tüberküloz olduğu dönemde yaşadığı ve Poe’nun birçok şiirine de ev sahipliği yaptı. 24 yaşındayken eşini kaybettiği küçük kulübe, Poe’nun adıyla anılıyor.

Tolstoy cephede hangi kitabı yazdı? Tıklayın http://akinaltan.com/tolstoy-ilk-kitabini-cephede-yazdi/

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN http://akinaltan.com/

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*