HİKAYESİ VAR

Dünyanın ilk süper yıldızı: TOLSTOY

“Kimseyi küçümseyecek kadar büyük değilsin. Çünkü gün gelir, küçümsediğin her şey için önemsediğin bir bedel ödersin.” 

Lev  Nikolayeviç Tolstoy, 1828 tarihinde Rusya İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. Küçük yaşlarda annesini babasını kaybeden Tolstoy, akrabalarının yanında yaşamaya başladı.  Gençlik çağına gelen Tolstoy, orduya girip Kafkasya’ya gitti. Oradaki halkın yoksulluk dolu yaşayışlarını gözlemleyerek,  ilk gerçekçi hikayeleri yazdı. Bir süre sonra askerlikten ayrıldı ve Petersburg’a gitti. Bazı eserlerini, oldukça sakin bir hayat sürdüğü Petersburg’da yazdı. Almanya, Fransa ve İsviçre’ye seyahatlerde bulundu. Seyahatin dönüşünde;  doğduğu, Savaş ve Barış’ı ve Anna Karenina’ yı yazdığı, ayrıca da gömülü olduğu Moskova yakınlarındaki Yasnaya Polyana’ya döndü.

Asalet ve lüksten sıkılan Tolstoy, köyünde bir okul kurdu. Rus köylülerinin yoksul hayatından çok etkilenen Tolstoy, bütün servetini köylülere dağıttı ve onlar gibi yaşamaya başladı.

Eserlerinde insanlığın neredeyse bütün mesele ve sorunlarına değinen Tolstoy, kendi ülkesindeki siyasal olayları, halkının sorunlarını, yaşayışını büyük bir ustalıkla anlatmıştır.

82 yaşındayken Astapovo’da bir tren istasyonunda zatürreden vefat eden Tolstoy,  iyi bir yazar, filozof ve eğitimciydi.

Tolstoy’un ilk dönemlerinde Hristiyan olduğu bilinse de, ölümünden kısa bir süre evvel yazdığı ortaya çıkan “Hz. Muhammed Risaleleri” eserinden dolayı, İslam’ı kabul ettiği düşünülmektedir.